دومین همایش ملی هنر تبرستان با رویکرد معماری بومی در دانشگاه مازندران برگزار شد


اجتماعی 15:51:42 1393/02/17
932-10114-5 كد خبر
RSS :: پرینت

دومین همایش ملی هنر تبرستان با رویکرد معماری بومی صبح17 اردیبهشت ماه با حضور مشاور رییس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ، معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ،رییس سازمان نظام مهندسی مازندران ، ریاست و معاونین دانشگاه مازندران، پژوهشگران ،اساتید و دانشجویان شرکت کننده در این همایش در سالن دانشکده هنر و معمار ی دانشگاه مازندران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران ،ماریا کرد جمشیدی دبیر علمی دومین همایش ملی هنر تبرستان(معماری بومی) با ارایه گزارش عملکرد دبیر خانه همایش از اعلام فراخوان به آمار پذیرش مقالات اشاره کرد و گفت: 224 خلاصه مقالات به دبیرخانه همایش ارسال شده که 190 خلاصه مقاله پس از داوری پذیرفته شده است که پس از پذیرش خلاصه مقالات 159 مقاله کامل به دبیرخانه ارسال و از این تعداد مقالات ارسالی 91 مقاله جهت ارایه در همایش پذیرفته شده است .

وی افزود: تعداد مقالات ارسال شده در رشته معماری 98 مقاله بوده که 52 مقاله پذیرفته شده است که 8 مقاله در همایش به صورت ارائه مقاله،29 مقاله پوستر و 15 مقاله چاپ در مجموعه مقالات است.

کرد جمشیدی تصریح کرد: دررشته شهرسازی 10 مقاله ارائه شده بود 7 مقاله پذیرفته شد که 2 مقاله به صورت ارائه شفاهی و 5 مقاله بصورت ارائه پوستر پذیرفته شده است و در بخش صنایع دستی نیز شاهد ارسال 34 مقاله به دبیر خانه بودیم، از این تعداد 32 مقاله پذیرفته شد که 4 مقاله به صورت ارائه شفاهی ،10 مقاله ارئه پوستر و 9 مقاله چاپ در مجومعه مقالات است.

دبیر علمی دومین همایش ملی هنر تبرستان(معماری بومی) خاطرنشان کرد: در رشته باستان شناسی نیز 17 مقاله به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد 9 مقاله پذیرفته شد و در بخش ارائه شفاهی 2 مقاله ، در بخش ارایه پوستر 6 مقاله و چاپ در مجموعه مقالات یک مقاله در نظر گرفته شده است.

در ادامه محمدرضا حائری مازندرانی معمار شهرساز و پژوهشگر و محقق برجسته مازندرانی و کشور گفت: حوزه دانش بومی دست آورد قرنها تجربه بشری است .

وی افزود: وقتی که دانش بومی می گوئیم چه چیزی در ذهنمان تداعی می شود؟ وقتی لغت بومی را می شنویم شامل همه چیز که زندگی ما را تشکیل می دهد حتی لباس.

حائری تصریح کرد: لغت دانش بومی هم اکنون برای ما جا افتاده است در صورتی که در 100 سال پیش دانش بومی وجود نداشته است.و علتش این است که در درون توسعه بوجود امده است.

پژوهشگر و محقق برجسته مازندرانی و کشورخاطرنشان کرد: معماری بومی خطائی است که در مقابل معماری رسمی بوجود امده است و ما هم اکنون در دانشگاه ها دانش رسمی را درس می دهیم.

وی ادامه داد: دانش بومی محصول ارتباط همه زندگی با هم است و در نتیجه می توان گفت که راه و رسم پدران ما بخشی از دانش بومی بوده است.

حائری مازندرانی با اشاره به این مطلب که دانش بومی دارای سه ویژگی طی زمان،جامعه پذیری و منفعت عمومی را در بر دارد خاطرنشان کرد: دانش بومی حداقل آلودگی ،حداقل اسراف و حداقل صرفه جویی را در بر دارد .

وی بیان کرد: هر پدیده بتواند از پس قرن های متمادی سربلند بیرون بیاید زنده و جاودان می ماند و می توان به پدیده نوروز اشاره کرد که از طریق کارکرد جامعه بوجود امده استو تاکنون ماندگار مانده است.

گفتنی است که این همایش پساز مراسم افتتاحیه در دو پنل معماری و شهرسازیو باستان شناسی کار خود را در صبح این همایش ادامه داد و در ضهر این همایش نیز دو پنل معماری و صنایع دستی نیز به کار خود ادامه خواهند داد .

در این همایش نیز یک کارگاه آموزشی معماری پایدار و روش های صرفه جویی در مصرف انرژی با مدرسی ماریا کرد جمشیدی عضو هیات علمی و دبیر علمی دومین همایش ملی هنر تبرستان برگزار می شود

مراسم اختتاحیه این همایش با قرائت بیانیه همایش در ساعت 16 و سی دقیقه برگزار خواهد شد.


انتهای پیام
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • آذر دانلود