دبیر دومین همایش ملی هنر تبرستان

ارائه 91 مقاله در همایش ملی هنر تبرستان

پایگاه خبری تحلیلی کاسپین نیوز - CaspiaNews.Ir

دبیر دومین همایش ملی هنر تبرستان گفت: 91 مقاله جهت ارایه در دومین همایش ملی هنر تبرستان پذیرفته شده است .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه مازندران ،غلامرضا ملکشاهی ریاست دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران و دبیر دومین همایش ملی هنر تبرستان با اشاره به این مطلب که دستاورد های اولین همایش ملی هنر تبرستان (گذشته و حال) که در اردیبهشت 91 با هدف شناخت گنجینه های غنی فرهنگ بومی در زمینه های مختلف زبان، ادبیات، هنرهای صناعی ،معماری ،شهرسازی و... برگزار شد گفت: این همایش در پهنه جغرافیایی که به تبرستان مشهور است و از استر آباد تا دیلمان را دربر می گیرد انجام پذیرفت و مارا برآن داشت تا اینکه در راستای شناخت بیشتر ،حفظ و پایداری فرهنگ بومی این منطقه با نگاهی تخصصی تر و این بار با شناخت معماری بومی منطقه بپردازیم.

 

وی افزود: اقلیم و معماری رابطه ای تنگاتنگ دارند و نیاکان ما در این سرزمین با اقلیم معتدل و مرطوب از گذشته های دور با توجه به ویژگی های طبیعی منطقه و متناسب با توانمندی های محیط و دوری و نزدیکی از دریا و در نواحی ساحلی ،جلگه ای و کوهستانی آموختند که چگونه ساخت و سازه های خود را با محیط سازگار کنند باید گفت که اصالت های فرهنگ ایرانی و اسلامی نیز در شکل گیری این فرهنگ بومی نقش موثری داشته است.

ملکشاهی با ارایه این مطلب که معماری که بتواند پاسخ گوی نیاز های جامعه امروز این سرزمین باشد بدون اتکای به فرهنگ بومی منطقه و بهره گیری از فناوری مدرن میسر نخواهد شد تصریح کرد: هدف از برگزاری این همایش ایجاد زمینه هایی برای گردهمایی و بهره گیری از نتایج پژوهش ها و یافته های پژوهشگران ، هنرمندان، استادان و دانشجویان جهت شناخت بیشتر فرهنگ بومی این سرزمین است و منظور شناخت ان بخش از فرهنگ است که به معماری بومی مربوط می شود.

دبیر دومین همایش ملی هنر تبرستان خاطرنشان کرد: در این راستا اشخاص بسیاری با تلاش شبانه روزی خود از نظر همکاری فکری و مادی یاری گر ما بودند که در اینجا جا دارد که از تمامی آن ها صمیمانه تشکر داشته باشیم.

وی در ادامه اظهار کرد: دانشگاه مازندران، سازمان نظام مهندسی استان ، موسسه اموزش عالی مارلیک ،شورای های اسلامی بابلسر و آمل، موسسه اموزش عالی مازیار، جهاد دانشگاهی واحد مازندران ،شهرداری بابلسر، از حامیان این همایش بودند که در اینجا از آن ها کمال تشکر را داریم و امیدواریم که دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران با کوله باری از تجربه و با همکاری همه در آینده نیز با شکوه بیشتر و با کیفیتی برتر شاهد همایش ها و فعالیت های علمی دیگر باشد.

وی به امار پذیرش مقالات اشاره کرد و افزود: تا این لحظه 224 خلاصه مقالات به دبیرخانه همایش ارسال شده است که 190 خلاصه مقاله پس از داوری پذیرفته شده است که پس از پذیرش خلاصه مقالات 159 مقاله کامل به دبیرخانه ارسال و از این تعداد مقالات ارسالی 91 مقاله جهت ارایه در همایش پذیرفته شده است .

ملکشاهی ادامه داد: تعداد مقالات ارسال شده در رشته معماری 98 مقاله بوده است که 52 مقاله پذیرفته شده است که 8 مقاله در همایش به صورت ارائه مقاله،29 مقاله پوستر و 15 مقاله چاپ در مجموعه مقالات است.

وی افزود: در رشته شهرسازی 10 مقاله ارائه شده بود 7 مقاله پذیرفته شد که 2 مقاله به صورت ارائه شفاهی و 5 مقاله بصورت ارائه پوستر پذیرفته شده است و در بخش صنایع دستی نیز شاهد ارسال 34 مقاله به دبیر خانه بودیم، از این تعداد 32 مقاله پذیرفته شد که 4 مقاله به صورت ارائه شفاهی ،10 مقاله ارئه پوستر و 9 مقاله چاپ در مجموعه مقالات است.

ریاست دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران بیان کرد: در رشته باستان شناسی نیز 17 مقاله به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد 9 مقاله پذیرفته شد و در بخش ارائه شفاهی 2 مقاله ، در بخش ارایه پوستر 6 مقاله و چاپ در مجموعه مقالات یک مقاله در نظر گرفته شده است

ملکشاهی خاطرنشان کرد: مراسم افتتاحیه 30 /8 روز 17 اردیبهشت در سالن آمفی تئاتر دانشکده هنر ومعماری دانشگاه مازندران انجام می پذیرد که در این مراسم محمدرضا حائری مازندرانی از پژوهشگران ملی و معمار شهرساز با موضوع آیا معاصر سازی معماری بومی ضرورت دارد به سخنرانی خواهد پرداخت و مراسم اختتامیه ساعت 30/16 با قرائت بیانیه همایش توسط دبیر اجرایی همایش و تقدیر و تشکر از شرکت کننده گان در همایش پایان خواهد یافت.

گفتنی است که دومین همایش ملی هنر تبرستان با رویکرد معماری بومی 17 اردیبهشت ماه 91 در سالن امفی تئاتر دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران برگزار خواهد شد..: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • آذر دانلود