کدو آذین kadoazin
کنده کاری روی کدو تزئینی- نوآوری در صنایع دستی - pumpkin carving decorative - craft innovation
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


میلاد منجی عالم بشریت مبارک باد
کدو آذین ، کندکاری روی کدو و نوآوری در صنایع دستی و هنری نو وبدیع در کشور و جهان است، با ایجاد این وبلاگ سعی در رشد و توسعه این هنر در کشور دارم و امیدوارم که به حول و قوه الهی بتوانم در ترویج آن کوشا باشم . خوشبختانه هنرمندران باذوق و متعهد در زمینه کنده کاری، ساخت صنایع دستی ، ساخت ساز و آلات موسیقی با این کدو ، کنده کاری روی کدو و نگار گری و نقاشی روی آن و... از اقصی نقاط کشور با وبلاگ تماس گرفته و در جهت ترویج این هنر آموزش های لازم را دیده و همکاری خوبی داشته اند که با توجه به عملکرد آنان در ضمن آموزش فعالیتشان نیز در این وبلاگ با نام خودشان درج می شود، با آرزوی توفیق الهی برای هنرمندان متعهد ایران زمین .
حمیدرضا گل محمدی تواندشتی

مدیر وبلاگ : مسوول کانون تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با این وبلگ چیست ؟


کدو آذین نوآوری در صنایع دستی
كد خبر : ۶۳۹ / تاریخ :۱۲ آذر ۱۳۹۱ / اخبار / گفتگو - منبع : اختصاصی شمال آرت
گفتگو با حمیدرضا گل محمدی (كارشناس تئاتر،خبرنگار و هنرمند صنایع دستی)
کدو آذین نوآوری در صنایع دستی
**لطفا خودتان را معرفی کنید.

اول هرکار بنام ایزد دانا یکه خدایی که خودنیافته همتا،اینجانب حمیدرضا گل محمدی تواندشتی، فرزند هوشنگ، متولد 1337ازتهران ، تحصیلات ابتدایی ،متوسطه و دانشگاهی خود را در تهران گذرانده ام

**مسئولیتهایی که در طول خدمت خود داشته اید بگویید.

بنده کارشناس نمایش هستم و به عنوان مدیر فعالیت های دینی، هنری و ادبی جهاددانشگاهی مازندران در این نهاد انقلابی مشغول به خدمت هستم و 29 سال از طول خدمتم می گذرد ، در طول خدمتم مسئول دفتر خبرگزاری ایسنا و مدیر اجرایی خبرگزاری ایکنا در مازندران بوده ام ، مدت چندین سال است که عضو انجمن نمایش بسیج هنرمندان مازندران و در امر داوری تئاتر در این سازمان انجام وظیفه کرده ام ، مسئول انجمن صنایع دستی بسیج هنرمندان استان مازندران در سال 91 ، و بعنوان کار آفرین برتر در سال 91 از سوی مرکز کارآفرینی دانشگاه مازندران شناخته شدم.

**درچه رشته ای از فعالیت های فرهنگی هنری مشغول هستید؟

همزمان با فعالیت هنری خود در صنایع دستی به عنوان یک کارشناس تئاتر در زمینه هنرهای نمایشی فعالیت دارم و در حرفه خبرنگاری نیز مشغول هستم که هم اکنون در خبرگزاری های ایسنا،ایکنا و ... مشغول به فعالیت هستم .

**چه چیزی عامل موفقیت شما در زندگی است؟

سخنانم را با آیه ای از قرآن کریم شروع می کنم که در سوره آل عمران آیه200 می فرماید:«یا ایها الذین امنو صبروا و صابروا و رابطوا و اتقوا‏ﷲ لعلکم تفلحون»ای اهل ایمان در کار دین صبور باشید و یکدیگر را به صبر و مقاومت سفارش کنید ، مهیا و مراقبت کار دشمن بوده و خدا ترس باشید، باشد که پیروز و رستگار شوید.این آیه را به این دلیل قرائت کردم که انسان براساس صبر می تواند بر مشکلات فایق آید، آنها را پشت سر بگذارد و به موفقیت دست پیدا کند . بنده سالها با صبوری توانستم به این هنر و نوآوری دست پیدا کنم.

**كمی درباره فعالیتهای هنری بر روی گونه های گیاهی بگویید.

كارهای هنری بر روی گونه های گیاهی در مازندران، از دیرباز جایگاه خاص دارد و صنایع دستی و هنرهای سنتی برگرفته از طبیعت خاص هر منطقه است که خداوند باری تعالی این هنر را درطبیعت قرار داده است. انسان با کمی تامل می تواند از درون طبیعت آن را بیرون کشیده و به صورت آثار زیبایی به منصه ظهور بگذارد تا جهت رفع نیاز های خود بکارگیرد، صنایع دستی و سنتی به نوعی نیاز های مادی و معنوی انسان را برطرف می سازد تا اینکه انسان هم در آسایش و هم در ارامش بسر ببرد. طبیعت مازندران متشکل از جلگه،جنگل و کوهستان مکانی مناسب برای ایجاد هنرهای مختلف در زمینه صنایع دستی است که یکی از تاثیر گذارترین عوامل بر بنده بود تا در این راه گام بگذارم ، با توجه به طبیعت خاص منطقه مازندران از گذشته دور تا کنون شاهدهنرنمایی مردم این سرزمین در رشته های مختلف صنایع دستی بوده ایم و در آینده هم شاهد نواوری های بسیاری خواهیم بود .

**نوآوری و کارآفرینی شما در چه زمینه ای است؟

کاری را که بنده در صنایع دستی انجام داده ام ومنجر به نوآوری و کار آفرینی شده است «کنده‌کاری روی کدو تزئینی» یک نوع از کدو های موجود در جهان است که به زبان مازندرانی به این نوع کدو « چو کئی »، «کئی تک »، و«کئی رشتی» هم گفته می شود و نوعی از آن به «قلیون کئی» یا «کدو قلیان»معروف و نام علمی آن لاگنا ریا ولگاریس lagenaria vulgaris است.

**از چه زمانی این فعالیت هنری را آغاز کردید؟

از نزدیك به 30 سال پیش بر روی این محصول به پژوهش پرداختم كه سرانجام این کار «کنده کاری روی این نوع کدو» بوده است که شناسائی کار در سال 1379 توسط مدیریت وقت صنایع دستی استان مازندران جناب آقای حسین صابری انجام پذیرفت واین کار بعنوان یک نوآوری در صنایع دستی و کاری منحصر به فرد شناخته شد. از همان سال با دریافت کارت شناسایی «حکاکی روی کدو» از سوی مدیریت صنایع دستی وقت و پس ازیک سال با دریافت پروانه تولید «حکاکی ونقاشی بر روی کدو» بطور جدی بر روی این محصول فعالیت هنری خود را انجام داده و پس از مدتی از سوی اداره تعاون استان مجوز شرکت تعاونی کدو اذین تواندشت بابلسر را دریافت کرده و با نام این شرکت به فعالیت ادامه دادم، علاوه بر کنده ‌کاری بر روی این کدو، موفق به تولید انواع صنایع دستی کاربردی و تزئینی از قبیل آباژوردیواری و رومیزی ، گلدان های دیواری و آویز،سه تار و ... با این نوع محصول شده ام که به عنوان تزئین از آن می توان بهره مند شد.

**نقش نوآوری درجامعه انسانی را توضیح دهید؟

نوآوری و خلاقیت درطول زندگی بشر همواره در جهت رشد و توسعه جامعه نقش بسزائی داشته است، کنده کاری بر روی کدوی تزئینی(لیالل) یک نوآوری در صنایع دستی است که با گسترش این رشته می‌توان در صنایع دستی تحولی عظیم ایجاد کرد.

**تآثیر این نوآوری در جامعه چه بوده است؟

این نوآوری تا کنون نشان داده است که توانسته تحسین و حیرت افراد را برانگیزد و تولید انواع صنایع دستی کاربردی و تزئینی از کدو تزئینی و برجا گذاشتن آثار منحصر به فرد و زیبا می‌تواند درهنر و اقتصاد مناطقی که در آن این نوع محصول کشت شود نقش بسزائی ایفا کند.این رشته جدید و ابتکاری علاوه بر این که یک هنر صنعت است ،بلکه مقوله دیگری را که حرفه باغبانی است دربر دارد و یک هنرمند در این رشته میبایستی در باغبانی مهارت کافی داشته باشد، زیرا کنده ‌کاری بر روی این نوع کدو در مرحله داشت که محصول کدو به رشد متوسطی رسیده است و بر روی بوته قرار دارد آغاز می شود .لازم به ذکر است جزء در زمان داشت ، کنده ‌کاری باظرافت خاص خود بر روی محصول میسر نیست . این رشته می‌تواند در مناطق خاص آب وهوایی گرم معتدل که این نوع محصول درآن منطقه رشد می‌کند کارایی داشته و درشکوفایی اقتصاد منطقه موثر باشد و صدمه ای به محیط زیست وارد نسازد.

**مشوق والگوی شما دراین موفقیت چه كسی بوده است؟

با توجه به اینکه پدرم معمار است و در رشته خود تبحر زیادی داشته و به کار خود نیز علاقمند بوده است و مادرم که علاقه زیادی به گل گیاه داشت الگوی بنده جهت ورود به عرصه هنر و ایجاد کار آفرینی بوده اند که نقش بسزایی در مسیر زندگی من داشته اند.از طرفی الگوی دیگر من طبیعت زیبای مازندران و الطاف خداوندی است، مهاجرت اینجانب از تهران به مازندران نیز کمک بسزایی در این امر داشته است. نکته دیگری را که عامل موفقیت واصرار من در کار بوده است می توانم اشاره کنم به این مطلب که سالهای طولانی با بهزیستی استان در زمینه فعالیت های تئاتری در اردوگاه شهیدعظیمی فعالیت داشتم وقتی که مدد جویان معلول جسمی ، ذهنی ،بی سرپرست و ... این اداره از سراسر کشور به اردو می آمدند و تلاش آنها را با وجود معلولیت های مختلف می دیدم برای من که در سلامت جسمی و فکری بسر می برم خود درس بزرگی بود که هیچگاه از اهدفی که پیش دارم عقب نشینی نکنم.

**آیا در این زمینه تجربه ای داشته اید؟

در زمینه ای که اینجانب در آن دست به نوآوری کار آفرینی زده ام تجربه آموزشی نداشته ام، با توجه به رشته تحصیلی ام در دوران دبیرستان که رشته علوم طبیعی بود و علاقمندی ام به گل گیاه و فراهم شدن زمینه کاری ام با وجود طبیعت زیبا و پند آموز مازندران و وارد شدن من در عرصه هنر کمک زیادی به من کرد تا به این هنر صنعت رو بیاورم .

**چه عاملی باعث میشود که انسان به فرا گیری هنر بپردازد؟

شرایط، مختلفی مثل نیاز و... می تواند انسان را به سوی کسب هنرهدایت کند وانسان همواره در طول زندگی خود حس نیاز دارد، نیاز به دانستن نادانسته ها ،که این عامل بیشترین محرک من بسوی کارآفرینی بوده است، چراکه خداوند نشانه ها و کد های کار آفرینی را در طبیعت در مسیر راه انسان قرار داده است که با اندکی تدبر در آن می توانیم به کار آفرینی دست یابیم همانطور که از بدو خلقت انسان این مسئله تاکنون رخ داده است و انسان های زیادی دست به کار افرینی و نواوری زده اند.

**چگونه نسبت به ترویج این نواوری اقدام کرده اید؟

با ایجاد وبلاگی بنام کدوآذین در فضای مجازی نسبت به ترویج این هنر اقدام کرده تا اینکه دوستانی که میخواهند از این هنر بهره مند شوند به این وبلاگ به نشانی http://kadoazin.mihanblog.com مراجعه کنند. خوشبختانه هنرمندان بسیاری از طریق این وبلاگ با من در ارتباط هستند و از این طریق نسبت به ترویج واشاعه این هنر اقدام کرده و دوستان خوبی در این زمینه پیدا کرده ام که امیدوارم این ارتباط در اینده بیشتر شود و هرهنرمند و هنر دوستی که جهت انتقال این هنر مایل باشد با کمال وجود در خدمتشان هستم

**در پایان نظرتان دررابطه با شکست چیست؟

در پایان می توانم بگویم که انسان با شکست به پیروزی می رسد و این هم در طول تاریخ خلقت از زمان خلقت آدم و حوا تاکنون ثابت شده است که اگر انسان با یک شکست اندک عقب نشینی کند به ورطه نابودی خواهد نشست ، پس هیچگاه نباید به این مسئله فکر کرد که شکست مانع شود که کاری دوباره صورت نپذیرد، چرا که اکثر پیروزمندان جامعه بارها طعم شکست را چشیده اند تا اینکه نامی سرافراز و ماندگار در جهان پیدا کردند،البته یک نکته را نباید فراموش کرد و آن توکل به خداوند منان است. از شما وهمکارانتان که در امر اشاعه فرهنگ وهنر کوشا هستید کمال تشکر را دارم و ازخداوند باریتعالی آرزوی موفقیت شما را دارم.


نظرات

+3علی
سلام آقای گل محمدی دست شمادرد نکند. خسته نباشید. خدا قوت. انشاء ا... در کارهای خود موفق باشید
+2سمیه
کار های بسیار جالبی بود به اقای گل محمدی تبریک می گویم امیدوارم که شاهد دیدن آثار نو وبدیع ایشان در آینده نزدیک باشم .
+3مژگان
اون طرح ماهی روی كدو عالی بود.خیلی خوشم اومد
+3رستمی
لطفا نشانی نمایشگاه آقای گل محمدی رو اعلام كنین تااز نزدیك آثارشون رو ببینیم
+3محبوبه
به جناب گل محمدی خسته نباشید می گویم
+3شهرام
آقا با خوندن این مصاحبه دلمون لك زده واسه كدو.....ای كاش شمال بودم و مادرم مثل شبهای پاییز گذشته برامون كدو بخارپز می كرد
+3علوی
باید برای این هنرمندان فضا ایجاد كرد.به نظر من ابتكار خوبیه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای کدو آذین kadoazin محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic